Światowe Dni Młodzieży

Duchowieństwo odegrało kluczową rolą w odzyskaniu i utrwalaniu niepodległości Polski i Pomorza. Hierarchowie wspierali wysiłki dyplomatyczne polityków, a wielu, do dziś anonimowych księży i osób duchownych, bezpośrednio zaangażowało się w walkę o niepodległość.

Był 10 listopada 1918 r. Maria Kotowska miesiąc wcześniej rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Tamtego dnia namówiła koleżanki i kolegów z roku, by „zerwali się” z zajęć i wszyscy razem udali się na dworzec, by powitać zwolnionego z aresztu w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego. Pod wpływem tamtego spotkania Maria wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. Dwa lata później, gdy do Warszawy zbliżały się wojska bolszewickie, pospieszyła na front i pomagała jako sanitariuszka Czerwonego Krzyża. Na początku II wojny światowej, już jako s. Alicja Kotowska CR, została aresztowana przez gestapo. Zawieziono ją do aresztu w Wejherowie. 11 listopada 1939 r, w dniu narodowego święta Rzeczypospolitej, na dziedziniec więzienia wjechały ciężarówki. Z cel wywleczono pokaźną grupę więźniów. Siostra Alicja wyszła ostatnia, otulając swym ramieniem grupkę wystraszonych, żydowskich dzieci. (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru (01/2019)

Temat do rozmowy

Rodzina

W bieżącym numerze