Komunikat biskupa diecezjalnego

Mam dziewiętnaście lat, dobrze zdaną maturę w kieszeni i głowę pełną znaków zapytania. Jeszcze nie zdaję sobie sprawy z tego, że wraz z wyprowadzką z rodzinnego domu i początkiem studiów rozpocznie się nasza wielka przygoda. Nasza – bo jest nas dwie – moja siostra bliźniaczka i ja.

Od najmłodszych lat porównywane albo wręcz odwrotnie – brane za jedność – bliźniaczki, które całe szkolne życie przesiedziały w jednej ławie, dopiero na studiach poszły w przeciwne strony. Kasia, pasjonatka nauk ścisłych i inżynier budownictwa w Akademii Górniczo-Hutniczej, oraz Karolina, zakochana w kulturze hiszpanojęzycznej absolwentka literatury porównawczej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa bieguny tego samego świata, dwa odmienne charaktery, ale też dwie najlepsze przyjaciółki, które rozumieją się bez słów. Można by pomyśleć, że wraz z rozpoczęciem studiów, podjęciem pracy zawodowej i licznymi przeprowadzkami nasze siostrzane relacje powinny się ochłodzić. Nic bardziej mylnego. Im rzadziej się widujemy, tym bardziej cenimy czas spędzony razem i tym usilniej szukamy sposobności do następnego spotkania. Naszym łącznikiem jest wspólna pasja – podróże. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze