Komunikat biskupa diecezjalnego

Ksiądz Wojciech Łapczyński, proboszcz Misji pw. Matki Boskiej Bolesnej w Ching'ombe w Zambii, od 1976 roku obsługiwanej przez księży fidei donum z Polski, przebył do Afryki 27 lat temu. – Czarny kontynent skradł mi serce – mówi podczas naszej rozmowy na plebanii w Kossakowie, gdzie spędza wakacje. Najtrudniej jednak było mu odpowiedzieć na pytanie, czy wróci kiedyś do Polski.

– Jak to się stało, że młody chłopak został księdzem?

– Może odpowiem tak: był koniec lat 70., kończyłem podstawówkę i poczyniłem obserwacje, że ludzie pracujący na wysypiskach śmieci jeżdżą najlepszymi samochodami – mercedesami, simcami, wołgami, a przeciętny człowiek miał wtedy syrenkę albo małego fiata. Kończyłem szkołę, wszyscy pytali, co chcę dalej w życiu robić, więc zacząłem odpowiadać: będę śmieciarzem. Sąsiad przekonał mnie, żebym jednak nie przynosił rodzicom wstydu, i że lepiej bym mówił, że będę księdzem (śmiech). A tak na poważnie, to już po drugiej klasie ogólniaka po prostu wiedziałem, że naprawdę chcę być księdzem.

– Nie każdy jednak ksiądz zostaje misjonarzem...

– Tak się złożyło, że trafiłem na rekolekcje misyjne w Laskowicach – za pierwszym razem nawet się bałem, bo dotąd nie wyjeżdżałem z domu, ale na drugi rok sam się zgłosiłem, i po tym wyjeździe byłem już pewien: chcę być misjonarzem. Od razu chciałem wstąpić do werbistów, ale z przyczyn zdrowotnych najpierw ukończyłem Seminarium Duchowne w Pelplinie. Przy każdej okazji, także tuż przed święceniami, przypominałem się biskupowi: chcę jechać na misje. Traf chciał, że w tym czasie w diecezji chełmińskiej wrócili do Polski prawie wszyscy misjonarze. Biskup Marian Przykucki na każdym zebraniu apelował, by nowi księża zgłaszali się na misje. W końcu i ja dostałem zgodę, nie mając jeszcze roku kapłaństwa. Biskup wysłał mnie do Zambii.

– Jakieś wyobrażenie o pracy misjonarza ksiądz miał, a jak wyglądała rzeczywistość?

– Pierwszy szok przeżyłem, kiedy zobaczyłem swój nowy pokój – wyglądał tak, że pomyślałem: mam lepiej, jak w Polsce! (…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat aktualnego numeru

W bieżącym numerze