Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii

Caritas Diecezji Pelplińskiej


Najpierw spustoszyli klasztor w Pelplinie, później zajęli Tczew. Następnie stanęli na gdańskiej Biskupiej Górce, skąd oczom ich ukazał się potężny Bałtyk. Żaden z rycerzy nie widział wcześniej fal i bezkresu wody. W ciężkich zbrojach, z mieczami u boku postanowili… pójść na  plażę.


Na obrazie Adolfa Liebschera pt. „Czesi nad Bałtykiem” widzimy grupę zbrojnych. Część wjeżdża konno do morza, inni zsiadają z koni, by bezpośrednio zetknąć się z falami. Pozostali patrzą niepewnie, obawiając się, co może ich spotkać, gdy wejdą do wody. Za opis dzieła najlepiej posłużyć mogą słowa polskiego kronikarza Jana Długosza: „...wszystko wojsko, tak konne jako i piesze, rzuciwszy się w bród morski jak tylko mogło najgłębiej, po falach wyprawiało sobie gonitwy; harcowali jedni z drugimi, i przez długi czas bawili się taką igraszką. Wielu zaś spomiędzy Czechów nalewało wodę morską w flaszki, i zaniosło ją potem do swoich, na pamiątkę tak dalekiej wyprawy”. W jakich okolicznościach husyci spędzili „wczasy” nad Bałtykiem anno domini 1433? (…)


Więcej przeczytasz w najnowszym numerze dwutygodnika Pielgrzym (16/2019).

FELIETON / Elżbieta Ruman

Dziecko w kościele

Na moim profilu facebookowym rozgorzała dyskusja na temat gorący i bulwersujący, bo kościelny. Pewna matka małego chłopca – z wpisu wynikało, że niespełna trzyletniego – otrzymała list od jednego z uczestników mszy św. w swojej parafii...

FELIETON / Adam Hlebowicz

1920–1940–1980...

„O roku ów!” – niegdyś tak się mówiło o latach szczególnych, przełomowych, takich, które na długo pozostały w pamięci współczesnych i kolejnych pokoleń. Adam Mickiewicz w jedenastej księdze „Pana Tadeusza” tak się odniósł do roku 1812 – roku wyprawy Napoleona na Moskwę – pisząc o nim:...

FELIETON / Zofia Pomirska

Dzieje się dla życia

Są takie akcje społeczne, o których wszyscy słyszeli, nagłośniane przez media, identyfikowane przez osoby, które im przewodzą lub przez znak graficzny, ale są też takie, o których mało kto słyszał, a ich znaczenie jest nie do przecenienia.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Jedzenie to ruletka

Kiedy piszę te słowa, świat drży przed koronawirusem. Paskudztwo wyskoczyło w Chinach i postanowiło wywołać ogólnoświatową epidemię ciężkiego zapalenia płuc.
Państwo Środka powoli odcina się od świata.

Temat aktualnego numeru