To niesłychane! Zwyczajne wykopki kartofli i robota w polu stały się inspiracją do przygotowania imprezy plenerowej, która nie tylko dostarcza rozrywki, ale przede wszystkim popularyzuje kulturę ludową Kaszub i Kociewia. W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich, zgodnie z tradycją, ostatnia niedziela lata należy do ziemniaka.
Brałem udział we Mszy świętej na 30-lecie powstania NSZZ "Solidarność", celebrowanej na placu pod krzyżami przy pamiętnej bramie Stoczni Gdańskiej, wtedy jeszcze, przed 30 laty, imienia W. I. Lenina. Wróciłem bardzo zmęczony i nieoczekiwanym nawrotem słońca bezlitośnie grzejącego na tej szeroko otwartej, niczym niezacienionej przestrzeni, długą celebracją, a już szczególnie wiecowymi elementami tego liturgicznego zgromadzenia. Jak inaczej rozumieć transparenty, które wnosiły zarzewie niepokoju, jak choćby ten wysoko podnoszony: "Gdańsk przeprasza za Wałęsę". Jaki Gdańsk, myślałem sobie. I co złego uczynił Lech Wałęsa Gdańskowi? (…)
ELIASZ
Średniowieczne jarmarki odbywały się cyklicznie, przeważnie co tydzień. Organizowane były często w pobliżu kościołów, w centrum danej miejscowości. Do dzisiaj w architekturze wielu miast można zobaczyć, że dane miejscowości rozbudowywane były pod kątem organizowania jarmarków. Przybywali na nie wszyscy z okolicy, aby zakupić na kolejne tygodnie potrzebne rzeczy, aby sprzedać swoje wyroby, ale także, aby móc spotkać ludzi, porozmawiać z nimi i pośmiać się wspólnie. (…)
xww
Dożynki to święto chleba i tych wszystkich, którzy go współtworzyli. To wydarzenie jednoczące rządzących, pracujących na roli i spożywających codzienny pokarm jako owoc ziemi. To przede wszystkim święto dziękczynienia Bogu za dzieło stworzenia, a ludziom wsi za trud ich mozolnej pracy - powiedział Grzegorz Świtała, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego otwierając Samorządowo-Diecezjalne Dożynki Województwa Pomorskiego w Lubaniu koło Kościerzyny.
Wydawnictwo Bernardinum 2017.