Papież Franciszek

WSD Pelplin

Majowa, delikatna, krucha konwalia, symbol prostoty i skromności, została wprowadzona do medycyny przez prof. Siergieja Botkina, nadwornego lekarza Romanowów, carów Rosji, w 1881 roku. To on jako pierwszy autorytet w dziedzinie lecznictwa naukowego docenił bogate walory tego kwiatu.

Według legendy powstała z łez Ewy wygnanej z raju. Jej ludowa nazwa to lanuszka. Niektórzy nazywają ją też lilią z doliny. Do dziś nazwa ta przetrwała w języku angielskim, gdzie na konwalię mówi się Lily of the Valley. Dawne wierzenia traktowały konwalię jako znak pomyślności, szczęścia i młodości. (…)

ANNA MAZUREK-KLEIN

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy