O dar wierności Polaków oraz w intencji tragicznie zmarłych górników modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 27. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. osób, głównie przedstawicieli NSZZ „Solidarność”. Inicjatorem jasnogórskich spotkań ludzi pracy był ks. Jerzy Popiełuszko, którego 25. rocznica męczeńskiej śmierci przypada w tym roku.
W toczącym się ogólnopolskim procesie beatyfikacyjnym do chwały ołtarzy przedstawiono aż 122 nazwiska osób, które poniosły śmierć męczeńską z rąk nazistowskich prześladowców. W skład tak licznej grupy wchodzą księża diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, klerycy i także osoby świeckie z całej Polski.
Europa postradała zmysły. Totalitarne okropieństwa komunizmu i faszyzmu dodane do okropieństw wojny totalnej dają nieporównywalny z niczym rejestr śmierci, nieszczęścia i upodlenia. W czasie tamtych strasznych wydarzeń Europejczycy odrzucili swoją pozycję liderów świata, Europa weszła w fazę zaćmienia... Norman Davies „Europa”.
Na przełomie sierpnia i września bieżącego roku rektorzy wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych gościli w Orchard Lake oraz w Chicago w Stanach Zjednoczonych, w dwóch polskich seminariach duchownych. Okazją do spotkania była setna rocznica obecności polskiego seminarium w Orchard Lake. Była to też sposobność, aby nawiedzić seminaria duchowne archidiecezji Detroit i Chicago w Mundelein i zapoznać się ze strukturą formacji i studiów w seminariach amerykańskich.
Kiedy pociąg ruszał z tczewskiego dworca zacząłem się zastanawiać nad kolejnym etapem mojej kapłańskiej drogi. Rozpocząłem urlop a zarazem czas przygotowań do wyjazdu na Ukrainę. Podobnie jak bł. s. Marta Wiecka, która, zanim trafiła na swoją pierwszą placówkę do Lwowa, przeszła czas formacji w Krakowie przy ul. Warszawskiej.
„Bądź chrześcijaninem, rycerzem Chrystusa. Walcz o najwyższe dobra moralne, najwyższe dobra religijne, nie spuszczaj z oczu również troski o chrześcijan w Ziemi Świętej” – to główny charyzmat Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie – mówi komandor Karol Szlenkier. 11 czerwca odbyła się uroczysta inwestytura Bożogrobców w katedrze pelplińskiej.
Od beatyfikacji we Lwowie w 2008 roku dynamicznie rozwija się kult bł. Siostry Marty Wieckiej. Każdego roku w rocznicę wyniesienia do chwały ołtarzy polskiej siostry zakonnej ze Zgromadzenia św. Wincentego à Paulo gromadzi się coraz liczniejsza rzesza pielgrzymów w miejscu jej urodzenia. Urokliwa wieś, należąca obecnie do parafii Szczodrowo, leży w gminie Skarszewy.
W dniach 3-8 lipca w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie przeżywaliśmy uroczystości odpustowe. Każdy dzień odpustu poświęcony był poszczególnym grupom i stanom. Uroczystości centralne odbyły się w sobotę, 4 lipca. Już od rana napływały piesze grupy pielgrzymkowe z Klukowej Huty, Lipusza, Łubiany, Niedamowa i Wąglikowic oraz autokarowe z Parchowa i Gdańska. Sumę odpustową sprawował ksiądz biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. W homilii nasz Arcypasterz zachęcał, abyśmy byli odważni w miłości, służąc sobie nawzajem.
Nikt nie zapewnił Pelplinowi takiej promocji w świecie jak Sługa Boży Jan Paweł II. Jego wizyta apostolska 6 czerwca 1999 r. transmitowana była do najodleglejszych zakątków ziemskiego globu. Dzięki temu ludzie różnych ras, narodowości i kultur mogli wspólnie z Ojcem Świętym i przybyłymi pielgrzymami odmawiać modlitwę Anioł Pański i uczestniczyć we Mszy św. Mogli okiem kamery zobaczyć nasze miasto słynące z zabytków i skarbów, gdzie wciąż unosi się duch cysterski i w powietrzu słychać słowa: „ora et labora”.