13 sierpnia już po raz 24. leworęczni obchodzić będą swoje święto. Tego dnia przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Na świecie  jest tylko 12 proc. mańkutów. Kiedyś myślano o nich jak o odmieńcach, a nawet przeklętych, bo lewa ręka uchodziła za gorszą. Dziś okazuje się, że leworęczność może być atutem. Jakim? – szybki refleks, przewaga w sporcie, uzdolnienia artystyczne, muzyczne i matematyczne.


Bombardowani dźwiękami coraz wcześniej mamy kłopot ze słuchem. Czy aparat słuchowy będzie tak popularny jak okulary? To wizja nader realna, chyba że sami przestaniemy zabijać swoje komórki zmysłowe.

– Czy ty mnie kochasz? – zapytałem.
– Oczywiście, że cię kocham – odpowiedziałam. – Siedzę z tobą przy śniadaniu i cieszę się, że możemy porozmawiać. Słucham, co mówisz na rozmaite tematy związane z polityką czy życiem społecznym – interesują mnie twoje poglądy. Wsłuchuję się w to, co przeżywasz w pracy zawodowej, jakie masz trudności i problemy. Chyba dostrzegasz, że mnie to interesuje?

„O Jezu mój, proszę Cię za Kościół cały, udziel mu miłości i światła Ducha swego, daj moc słowom kapłańskim, aby serca zatwardziałe kruszyły się i wróciły do Ciebie, Panie. Panie, daj nam świętych kapłanów, Ty sam ich utrzymuj w świętości”
(św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, nr 1052).

Z Elisabeth Rötzer, córką profesora Josepa Rötzera, który jest twórcą naturalnej metody planowania rodziny, rozmawia Agnieszka Chrobak.

Relacje ojca z dzieckiem mają wpływ na proces kształtowania się szczęśliwego człowieka już w dzieciństwie. Miłość ojcowska różni się jednak od matczynej. Nie jest ona bezwarunkowa, ma za zadanie pobudzić dziecko do rozwoju, wytyczając właściwy kierunek i sposób postępowania.

Spośród wszystkich stworzeń na ziemi, tylko człowiek czasem się nudzi. Ten przykry stan bezcelowości pojawia się najczęściej wtedy, kiedy nie angażuje nas żadna sensowna aktywność, kiedy stajemy się biernymi obserwatorami rzeczywistości i zamykamy naszą wyobraźnię.

Z uzależnieniem od zakupów zmaga się w Polsce około 2 milionów ludzi. W znacznym stopniu, bo aż w 80 procentach, nałóg ten dotyczy kobiet, choć poważny problem z kompulsywnym nabywaniem dóbr ma coraz większa grupa mężczyzn. Niekontrolowane zakupy robią głównie mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem i zamożne.

„Wierchowe spotkania” odbyły się w tym roku po raz piąty. Dzięki nim i życzliwości Radia Kraków podopieczni Fundacji Pro Artis nagrali dwie płyty: „Góralskie serce” i „Góralskie Serce 2”. Andrzej wręcza mi zaproszenie na koncert. – Przyjdź i posłuchaj – mówi. – Czegoś takiego jeszcze nie widziałaś.

Coraz częściej mamy w Polsce deszczowe lato. Wymarzone wakacje nad jeziorem, w górach czy nad morzem okazują się nie tak atrakcyjne, jak się spodziewaliśmy. „W czasie deszczu dzieci się nudzą”. Ale czy tylko dzieci? Młodość nie lubi nudy. Co więc robić, kiedy nie ma co robić?

Dorosłym nie zawsze łatwo jest rozpoznać pierwsze słowa, które dzieci próbują wypowiadać. W pierwszym i drugim roku życia muszą się one sporo napracować, aby wydobyć odpowiednie dźwięki, i to we właściwym porządku. Potrzebują przy tym zarówno czasu, jak i wytrwałej praktyki. Istnieje jednak pewne słowo, które rozpoznawane jest bezbłędnie na całym świecie. Tym słowem jest „mama”.

Śmierć kliniczna, czyli NDE (Near Death Experience), nie jest zjawiskiem nowym. Na przestrzeni wieków doświadczano jej w każdej kulturze. O przeżyciach z nią związanych postanowił opowiedzieć pan Andrzej Duffek, którego podróż na drugą stronę… zmieniła jego życie, spojrzenie na ludzi i świat.

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci to nie tylko szczególny moment w życiu młodego chrześcijanina, ale również wielkie święto religijne dla całej wspólnoty wiernych. Sakrament Eucharystii to największy dar Boga dla ludzi, źródło i szczyt życia chrześcijańskiego.

Koncerny farmaceutyczne kręcą światem. Za pomocą tabletek czy proszków, które nabijają im kasę, manipulują ludźmi rozdając sztuczną radość aż do utraty tchu, zdrowia i często życia. Dla tych, co więdną ze zmęczenia, a chcą być na najwyższych obrotach, oferują energetyczne dopalacze. Dla smutnych, z obolałą duszą – pigułki szczęścia. To samo dla celebrytów lubiących zabawę, „odloty” i transową muzykę. A wszystko po to, żeby wykreować bezwolne społeczeństwo, uzależnione od psychodelicznych farmaceutyków.

Czy szkoła promuje tzw. fast life? Czy szkolna katecheza może wstrzymać nieustanny „wyścig szczurów” i czy możliwy jest powrót do sposobu nauczania samego Chrystusa? Odpowiedzi na te pytania są w zasięgu ręki.

Kompleksy. Wszyscy chyba je mamy. Nie są groźne, o ile nie niszczą nam życia, nie utrudniają funkcjonowania wśród ludzi i nie hamują naszego rozwoju.

Antropolog Albert Mehrabian odkrył, że kiedy ludzie rozmawiają ze sobą, jedynie 7 proc. informacji przekazują słowami, 38 proc. – brzmieniem głosu i aż 55 proc. – mową ciała.

Jak być szczęśliwym człowiekiem? Co robić, by osiągnąć szczęście? Gotowej recepty nie ma, bo szczęście to w rzeczywistości kwestia wyboru i może być udziałem każdego z nas, jeśli pozwolimy zagościć radości i pozytywnym myślom w naszym umyśle.

Niemówienie prawdy to nieodłączna część naszego życia.  Jak duża? Okazuje się, że znacznie większa  niż byśmy  sobie tego życzyli.  Kłamiemy, żeby zapewnić sobie komfort psychiczny, unikając dezaprobaty, krytyki i wszelkich innych komplikacji mogących wynikać z powiedzenia prawdy. Kłamiemy też, by zyskać szacunek, prestiż, a może nawet dobra materialne. Jednak czy warto?

Zdrowie to prawidłowe funkcjonowanie umysłu i ciała. Środek, za pomocą którego człowiek wykorzystuje istniejące możliwości, aby swoje życie czynić lepszym, satysfakcjonującym, pełniejszym. Choroba to stan przeciwny zdrowiu. Ale czy życie dziecka przewlekle chorego nie może być radosne i satysfakcjonujące? Chociaż w jakimś stopniu?