Marzenia o podróżach są jak ziarna z biblijnej przypowieści – u jednych kiełkują natychmiast, gdy pojawia się okazja, by wyruszyć w świat, inni mają w głowie upragnioną wyprawę i latami się do niej przygotowują, u jeszcze innych pomysły na wyjazd na zawsze pozostają w sferze marzeń.


Mając dwadzieścia siedem lat postanowiła zupełnie zmienić swoje życie. Sprzedała samochód i najcenniejsze rzeczy, zostawiała świetnie rozwijającą się karierę w telewizji, spakowała plecak i... wyruszyła w podróż dookoła świata, z której ciągle nie może wrócić. Z Julią Raczko, autorką bloga i książki zatytułowanej „Gdzie jest Julia”, rozmawia Iwona Demska.

Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak to – jak sami o sobie mówią – zgrany tandem podróżniczy, który od wielu lat odwiedza najodleglejsze zakątki Indonezji. W tym roku otrzymali najważniejszą nagrodę przyznawaną w Polsce przez środowisko podróżnicze – Kolosa w kategorii Podróż roku za konsekwencję i pasję w dokumentowaniu ginących tradycji społeczności indonezyjskich. Rozmawia Maja Przeperska.

– Od tej pory będę podążał śladami Boga – powiedział po zakończonej pielgrzymce do Santiago de Compostela Marek Kamiński. Znany podróżnik i polarnik, zdobywca dwóch biegunów opowiada, jak droga Camino i ostatnia podróż do Ziemi Świętej zmieniły jego życie duchowe i umocniły wiarę.

Nie posiada stałego miejsca zamieszkania, bo ciągle jest w podróży. Kinga Lityńska wyjechała w świat pięć lat temu i ani myśli wracać. Chciała spędzić w Chinach rok, ale została znacznie dłużej. O tym, co zatrzymało ją w Państwie Środka i gdzie zamierza szukać kolejnych przygód, opowiada w rozmowie z Anną Gniewkowską-Gracz.