Wielkimi krokami zbliża się precyzyjna data obchodzonej już od jakiegoś czasu rocznicy 500-lecia Reformacji. Za jej początek (31 października 1517 roku) przyjmuje się bowiem dzień ogłoszenia przez Marcina Lutra słynnych „95 Tez”, będących zaproszeniem do dysputy na temat nieprawidłowości w teologii i praktyce ówczesnego Kościoła zachodniego (szczególnie praktyki handlu odpustami, ale nie tylko).

Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale w ostatnich latach w całej Polsce populacje zwierząt różnych gatunków powiększają swoją liczebność. Tak naprawdę ten generalny trend – z nielicznymi wyjątkami – jest charakterystyczny dla dużej części Europy. W naszym kraju na skutek zabiegów ochronnych gwałtownie wzrosły liczebności niektórych gatunków – bobrów, łosi, wilków, lisów. Swój renesans, można by rzec, przeżywa zagrożony jeszcze do niedawna żubr.

Jedyny na Pomorzu dziecięcy zespół rockowy istnieje już od sześciu lat i ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. „Czarodzieje z Kaszub” koncertowali na największych imprezach w regionie, nagrali też płyty i teledyski. Zespół niejednokrotnie gościł na antenach radiowych i w telewizyjnym studio.

Kiedy na parkingu zatrzymuję swój samochód obok stojącego już tam innego samochodu i dostrzegam w jego wnętrzu zawieszony na lusterku różaniec, to zawsze budzi się we mnie pewne delikatne uczucie ufności i spokoju. Ten zawieszony różaniec przypomina mi po pierwsze, że Ktoś czuwa nad nami w naszych podróżach i po drugie, że właściciel tego pojazdu jest człowiekiem modlitwy.

Jan Paweł II – wielki przyjaciel młodzieży i obecnie święty – już podczas inauguracji pontyfikatu 22 października 1979 roku zwrócił się do młodych słowami: „Wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją!” Młodzi ludzie z całego świata zaczęli gromadzić się wokół Ojca Świętego i tak zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), czyli szkoły żywej wiary.

Czyli o tym, jak się nie przebierać do kościoła. Dress code to zasady dotyczące odpowiedniego doboru stroju do miejsca i sytuacji. Warto zapoznać się z jego zasadami, ponieważ zbyt często jedyną kategorią, którą się posługujemy, jest osobisty gust, który niestety czasem nas zawodzi.

To nie był młodzieniaszek, który nie wie po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Angażował się całkowicie w realizację swoich planów, które były przede wszystkim planami samego Boga. Potrafił to szybko rozeznać i czym prędzej realizował.

Każdego dnia spotykasz się z natłokiem informacji, które w radiu, w telewizji, na ulicach bombardują Cię słowem „bank” i zachęcają do korzystania z usług finansowych. Możesz się poczuć zagubiony w gąszczu możliwości, jakie obecnie dają banki, a one wykorzystując twoją niepewność „sprzedadzą” Ci nawet to, czego właściwie nie potrzebujesz.

Biblia pełna jest opisów uchodźców, którzy uciekają przed spodziewanymi karami lub prześladowaniami do innego kraju. Adam i Ewa po popełnieniu grzechu zostali wygnani z raju. Musieli uciekać i szukać swego szczęścia gdzieś indziej.

„To, co jest zgodne z naturą, jest dobre. To, co jest wbrew naturze, jest złe” – głosi chińskie przysłowie. A cóż jest bardziej naturalnego i pierwotnego niż szumiący, zielony las. To właśnie on jest najlepszym terapeutą i lekarstwem na wiele dolegliwości. Za darmo i bez skutków ubocznych. Wystarczy znaleźć kilka chwil i spokojnie się w nim zanurzyć – wakacyjny czas temu służy.

Bóbr to groźny przeciwnik. Inteligentny i przebiegły. Wyposażony w dodatku w zęby, które przegryzają drzewa, więc z ludzką ręką poradzi sobie bez problemu. Akcja odławiania to zadanie dla odważnych.

Minęły wakacje, nadchodzi jesień, a wraz z nią tzw. jesień polityczna i znowu przetaczać się będą przez media dyskusje na różne wrażliwe społecznie tematy. Najnowszy wystosowany do Sejmu projekt ugrupowań lewicowych porusza temat Kościoła w aspekcie jego finansów, zwłaszcza tzw. tacy, zasady „co łaska”, rozmaitych reformatorskich postulatów w kwestii opodatkowań.

Euro 2016 rozkręca się na dobre. Miliony Polaków kibicują przed telewizorami swoim faworytom, a wśród nich nie brakuje też księży, którzy nie tylko lubią piłkarskie rozgrywki, ale sami bardzo chętnie strzelają gole i bronią swojej bramki.

Maria powędrowała daleko w góry, by odwiedzić św. Elżbietę. Większość apostołów była rybakami. Na pewno umieli pływać i mieli tężyznę fizyczną – wyciąganie sieci pełnych ryb wymagało siły i kondycji. Także św. Paweł robił dużo aluzji sportowych: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem”. Tak, Pismo Święte zachęca, aby się ruszać, a nie siedzieć przed telewizorem.

W Limerick jest dość chłodno, nawet w lipcu. Tak więc problem pokusy założenia do kościoła kusych szortów czy zbyt głębokich dekoltów rozwiązuje aura. W pamięci pozostała mi za to inna sytuacja – pies towarzyszący swoim właścicielom podczas nabożeństwa. I nie był to na pewno pies przewodnik.

Spod ich rąk wychodzą prawdziwe arcydzieła, przepiękne przebiśniegi, fiołki, żonkile, ułożone w bukietach, wyglądają z daleka jak ledwo co zerwane kwiaty z ogródka, dopiero kiedy z bliska popatrzymy na bukiet, widzimy na płatkach kwiatów delikatny ścieg szydełkowy.

W ikonografii nie ma rzeczy przypadkowych, tu wszystko ma swoje znaczenie. Według św. Jana Damasceńskiego: „Ikona jest widzialnością niewidzialnego obrazu”. I mimo że tradycja wykonywania ikon sięga prawdopodobnie czasów apostolskich, a dziś przeżywa swój renesans, do tej pory jej język często jest przez nas niepoznany.

Rodzą się niepełnosprawne, rodzice czasami – pomimo najszczerszych chęci – nie są w stanie im pomóc. Trafiają do domów dziecka albo do rodzin zastępczych, a gdy dorosną, nie potrafią same funkcjonować. Niektóre z nich mają szczęście, znajdując swoje miejsce w domach opieki prowadzonych przez siostry zakonne, jak ten w Bielawkach.

W tradycję rodzinnego gospodarstwa rolnego wpisany jest wysiłek wszystkich domowników, w tym także dzieci. Ich praca to nieoceniona pomoc dla utrudzonych rodziców, w dodatku uczy odpowiedzialności, dyscypliny a przede wszystkim przygotowuje młodego człowieka do przejęcia ojcowizny. Jednak przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Wypadkom ulegają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Każdego roku kilkanaścioro traci życie, wiele na zawsze pozostaje kalekami.

„Żadna z katedr świata nie przesłoniła w moim sercu katedry w Pelplinie” – pisał ks. Janusz St. Pasierb. Historia tej świątyni zaczęła się przed siedmioma wiekami, a jej majestatyczne piękno do dziś budzi powszechny podziw. Wiodący zabytek Pelplina, choć wnikliwie zbadany przez historyków i znawców sztuki sakralnej, nadal kryje niejedną tajemnicę.