Szkoła Animatorów i Liderów

Zostali klerykami na trzy dni

Jakie jesteśmy? Odważne, silne, kruche, delikatne, przebojowe, wrażliwe, empatyczne? Odmian kobiecości jest tyle, ile kobiet na świecie. O tym, na czym polega jej sekret i dlaczego warto ją w sobie pielęgnować, w rozmowie z Mają Przeperską opowiada Karina Mucha – psycholog z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

– Czym tak właściwie jest kobiecość?

– Kobiecość to przede wszystkim cały zestaw cech, które bezwzględnie stanowią o tym, że kogoś określamy jako kobietę. Oprócz cech typowo psychologicznych nachodzą na to także różnego rodzaju elementy kulturowe. Cechą osobowości charakterystyczną dla kobiet jest na przykład umiejętność całościowego spojrzenia na problem, zaangażowanie emocji do wszystkich swoich działań, przywiązanie do detalu, umiejętność niewyuczonej, prawie że automatycznej empatii. Niestety przez całe lata, a w niektórych miejscach tak jest do tej pory – szczególnie w kulturze, gdzie liczy się siła rozumiana jako siła fizyczna i władza – te wszystkie elementy dotyczące emocjonalności, skupiania się na szczególe, pójścia w funkcje społeczno-opiekuńcze, a nie w hierarchię powodowało, że kobiety były traktowane jako te, które nie zajmują się rzeczami istotnymi. Kobiece cechy były traktowane gorzej – jako słabość. Dzisiaj w naszej kulturze absolutnie się o tym tak nie myśli, więcej – mocno podkreśla się, że to, co kiedyś stanowiło słabość kobiety, dzisiaj może być traktowane jako jej siła i prezent dla mężczyzn, którzy mogą się od kobiet nauczyć większej wrażliwości, czułości i otwarcia na drugiego człowieka. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Dary ojca pio

Italia kocha swojego świętego. Trudno się temu dziwić, wiele mu zawdzięcza. Posługa ojca Pio kojarzy się nam głównie z niezwykłym odprawianiem liturgii i stale zajętym konfesjonałem.

FELIETON / Zofia Pomirska

To też solidarność

Podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku Jan Paweł II w Gdańsku wypowiedział słowa nawiązujące do fragmentu Listu św. Pawła do Galatów (6,2): „»Jeden drugiego brzemiona noście«. Słowa te mają wielką nośność.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Czas na małe podsumowanie

Odwiedziłem w tym roku kilka ciekawych miejsc i zjadłem kilka ciekawych potraw, w tym ucho. Świńskie ucho na chrupko.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

W bieżącym numerze