Papież Franciszek

WSD Pelplin

Idź. Nie czekaj na zaproszenie, nie szukaj wymówek, nie bój się. Wyrusz na pielgrzymkę, a zobaczysz, jak zmienisz się Ty i Twoje życie. Zrób pierwszy krok i weź udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Później łatwiej będzie... pielgrzymować do Nieba.

Nieodłącznym elementem krajobrazu polskich dróg w lecie są... pielgrzymi! Wyruszają ze wszystkich zakątków Polski, by dojść pieszo na Jasną Górę. Sezon pielgrzymkowy zaczyna się w połowie maja i trwa do końca września. W ubiegłym roku Jasną Górę odwiedziło około 4 milionów pielgrzymów. Najwięcej pątników zmierza do Jasnogórskiej Pani w sierpniu. Przypadają wtedy dwa święta: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz wspomnienie Matki Bożej Jasnogórskiej (26 sierpnia).

Na Jasną Górę wiedzie ponad 55 szlaków pielgrzymkowych, w sumie liczą one ponad 15 tys. kilometrów. Według danych zebranych przez biuro prasowe Jasnej Góry, w zeszłym roku dotarły do celu 263 piesze pielgrzymki. To – jak mówią ich uczestnicy – najlepsze życiowe rekolekcje w drodze. Biuro prasowe Jasnej Góry wyjaśnia, że „na powstanie ruchu pielgrzymek do Częstochowy wpłynęło przekonanie o nadzwyczajnych łaskach uzyskiwanych za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej. (…)

 

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy