Zawsze był sobą i wiedział, czego oczekuje od niego Ten, który go posłał. Wiedział też, czego potrzebują ludzie, do których został posłany. Jego pontyfikat jest dowodem na to, że warto wierzyć Miłości i pozwolić, aby ona nami kierowała.

Święci słusznie kojarzą się nam z niebem, podobnie jak gwiazdy. Jest jednak wielka różnica między gwiazdami a świętymi. Gwiazdy są daleko od nas, a święci bardzo blisko. Gwiazdy czasami „spadają” z nieba, a święci wspierają nas, abyśmy do nieba się dostali. Nie potrafię wytłumaczyć, skąd biorą się gwiazdy ani jak powstają. Wiem zaś, że święci ludzie kształtują się pod sercem matek. Mocno wierzę, że pod Niepokalanym Sercem Maryi nabierają odpowiednich kształtów i że w sercu Kościoła dojrzewają do swej pełni. Wzrastają w konkretnych okolicznościach swojej historii, pochodzenia i powołania. Czasami posilają się owocami obcej ziemi, która ich przyjęła, częściej jednak chlebem z ziaren swej ojczyzny.(…)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Dziwna kuchnia to nie my

Taka jest prawda. W polskiej kuchni nic nie szokuje. Nie mamy sera z robalami, nie mamy pieczonych larw i gnijących ryb.
Całkiem niedawno na pewnym poczytnym portalu trafiłem na artykuł o polskich potrawach...

Temat aktualnego numeru

Społeczeństwo

Pielgrzymka do Bingen