Triduum Paschalne

Wielki Czwartek

Z życia diecezji

Sztuka słuchania to podstawowa umiejętność służąca tworzeniu i utrzymywaniu związków z innymi. Jeśli potrafimy słuchać, ludzie lgną do nas.

Łatwiej odnosimy sukcesy, mamy więcej przyjaciół i czujemy się szczęśliwsi. Brak umiejętności słuchania, jak twierdzi psycholog, dr Elżbieta Zubrzycka, bardzo nas ogranicza i upośledza. Rozmawia Iwona Demska.


– Pani doktor, żyjemy w czasach, w których wszyscy wolą raczej mówić niż słuchać. Słyszymy, co mówi do nas druga osobach, ale nie słuchamy aktywnie.

– No tak. Jednym uchem słuchamy, drugim wypuszczamy, nie staramy się rzeczywiście wsłuchać w drugiego człowieka. Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy na przyjęciu. Ktoś opowiada anegdotę, ktoś inny narzeka, a jeszcze inny chwali się swoimi dziećmi. Wszyscy z niecierpliwością czekają na swoją kolej, bo chcą opowiedzieć swoją historię. Gdybyśmy głębiej zastanowili się nad tym, czym jest słuchanie, w rzeczywistości jest to okazywanie innym szacunku i zainteresowania. To podstawa nawiązywania związków. Jeżeli pokazujemy komuś, że jesteśmy nim zainteresowani, że chcemy wiedzieć, co myśli, co się z nim dzieje, odsuwamy siebie na dalszy plan i zapominamy na ten czas o naszych potrzebach. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze "Pielgrzyma"...

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Wartościowa książka

Temat do rozmowy

Społeczeństwo

W bieżącym numerze