Sztuka słuchania to podstawowa umiejętność służąca tworzeniu i utrzymywaniu związków z innymi. Jeśli potrafimy słuchać, ludzie lgną do nas.

Łatwiej odnosimy sukcesy, mamy więcej przyjaciół i czujemy się szczęśliwsi. Brak umiejętności słuchania, jak twierdzi psycholog, dr Elżbieta Zubrzycka, bardzo nas ogranicza i upośledza. Rozmawia Iwona Demska.


– Pani doktor, żyjemy w czasach, w których wszyscy wolą raczej mówić niż słuchać. Słyszymy, co mówi do nas druga osobach, ale nie słuchamy aktywnie.

– No tak. Jednym uchem słuchamy, drugim wypuszczamy, nie staramy się rzeczywiście wsłuchać w drugiego człowieka. Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy na przyjęciu. Ktoś opowiada anegdotę, ktoś inny narzeka, a jeszcze inny chwali się swoimi dziećmi. Wszyscy z niecierpliwością czekają na swoją kolej, bo chcą opowiedzieć swoją historię. Gdybyśmy głębiej zastanowili się nad tym, czym jest słuchanie, w rzeczywistości jest to okazywanie innym szacunku i zainteresowania. To podstawa nawiązywania związków. Jeżeli pokazujemy komuś, że jesteśmy nim zainteresowani, że chcemy wiedzieć, co myśli, co się z nim dzieje, odsuwamy siebie na dalszy plan i zapominamy na ten czas o naszych potrzebach. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze "Pielgrzyma"...

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Na szlaku

Kiedy człowiek wędruje na piechotę, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków marszu, zawsze się trochę udręczy. A to spiekota, a to bąble na stopach, a to znów deszcz porosi. Jednak to co zyskuje jest ponad te niedogodności.

FELIETON / Zofia Pomirska

Zasypana fontanna

Od jakiegoś czasu prowadzę szkolenia dla nauczycieli. To grupa zawodowa, która wciąż musi podnosić swoje kwalifikacje, żeby nadążyć za wymogami współczesnej edukacji. Nieustannie szkolą się lekarze, bo medycyna wciąż idzie do przodu.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Ziemniaczana młodzież

Nie mogę przestać zachwycać się
przełomem wiosny i lata.
Nie mogę przestać kupować nowalijek.
Nie mogę się powstrzymać! Jestem uzależniony!

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy