Papież Franciszek

WSD Pelplin

2 marca w bazylice katedralnej w Pelplinie święcenia biskupie przyjął ks. prałat dr Arkadiusz Okroj. Nowy hierarcha, który będzie pełnił urząd biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej, stwierdził, że „nie można miłować Boga i nie mówić o tym innym”.


Pelplińską katedrę wypełniły tłumy. Obecnych było dziewiętnastu biskupów. Głównym konsekratorem uroczystości był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, zaś współszafarzami: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio i biskup toruński Wiesław Śmigiel. W uroczystej mszy św. wzięli udział m.in.: przedstawiciele parlamentu, samorządów wszystkich szczebli województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, przedstawiciele uczelni wyższych, służb mundurowych, ruchów i stowarzyszeń katolickich, osób zakonnych, osób świeckich konsekrowanych, wielu księży, liczne delegacje parafii, z którymi biskup nominat jest związany. Przede wszystkim z Kiełpina, gdzie przez ostatnie dziewięć lat ks. Arkadiusz Okroj był proboszczem, a także z parafii, gdzie pełnił posługę wikariusza, czyli z Drzycimia i Wygody. Mszę św. koncelebrowało około 350 prezbiterów. Licznie obecne były wspólnoty zakonne oraz osoby realizujące swoje powołanie w ramach indywidualnych form życia konsekrowanego, za które ks. Okroj jest odpowiedzialny w strukturach diecezji, a także w ramach działania Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. (…)

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Pielgrzyma (5/2019)

FELIETON / Elżbieta Ruman

Wszyscy jesteśmy aktorami

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale jest również bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie potrafimy rozróżniać dobra i zła. Jeżeli nie szukamy prawdy, stajemy się pełnymi lęku niewolnikami, którzy tylko udają, że naprawdę żyją.

FELIETON / Adam Hlebowicz

Jaki Gdańsk?

Gdańsk na przestrzeni dziejów zmieniał się parokrotnie.
Najpierw słowiański, potem krzyżacki, przez znaczną część swych dziejów kulturowo niemiecki, wreszcie pruski i nazistowski, na koniec niemal stuprocentowo polski.

FELIETON / Zofia Pomirska

Właściwa hierarchia?

„Gabrysia śpi ze mną w łóżku”, „Byłam z Józkiem na spacerze”, „Mój Felek nie lubi gotowanego mięsa” – wydawać by się mogło, że tak brzmią informacje o członkach czyichś rodzin, ale pozory mylą, gdyż w ten sposób wielu z nas coraz częściej mówi o zwierzętach domowych.

KULINARIA / Sławek Walkowski

Z ziemi egipskiej

Tytuł może sugerować, że w tym felietonie będę wyprowadzał Żydów z niewoli i zajmę się fenomenem manny.
Innym razem.
Po prostu chcę zwinąć Egipcjanom ich fajną zupę.

Temat aktualnego numeru

Temat do rozmowy