Pismo katolickie Pelplin 4 i 11 stycznia 2015 R. XXVI Nr 1 (655)

"Z Niepokalaną przez życie"

100 Rocznica objawień fatimskich, 300 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

 
Każdego roku w czasie wakacji tysiące pielgrzymów wyrusza na pielgrzymi szlak. Z każdego zakątka Polski pielgrzymi wyruszają do Matki.

W duchu wiary wyruszamy, aby wstawiennictwu naszej Matki powierzać siebie, rodziny nasze, Kościół, Ojca Świętego, Ojczyznę, naszą diecezję, nasze parafie.

Wciąż też aktualna jest intencja „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu”. Tę pomoc nieśliśmy św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI, a dziś Franciszkowi.

W modlitewnym skupieniu idziemy, aby dać świadectwo wiary. Świadectwo tego, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Świadectwo, tak bardzo potrzebne współczesnemu światu.

W tym roku przeżywamy dwie wielkie rocznice.

 

Pierwsza z nich to 100 lecie objawień Matki Bożej w Fatimie.

Objawienia Matki Bożej w Fatimie to światło, które po upływie 100 lat wciąż jest aktualne. Możemy śmiało powiedzieć, że Fatima coraz bardziej promieniuje tym światłem. Światło fatimskie zapalił dla nas Bóg. Nie przestaje ono oświetlać naszej drogi życia. Wręcz odwrotnie. Im głębszy wokół nas mrok, im bardziej świat pogrąża się w mroku, tym większy jest blask objawionej tajemnicy Niepokalanego Serca Maryi.

 

Druga rocznica jest związana z Jasną Górą. Dokładnie 300 lat temu Papież Klemens XI ofiarował korony dla Matki Bożej.

Jasna Góra nazywana duchową stolicą Polski. Miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. Miejsce, które jest historią Polski i Polaków. Miejsce, które odwiedziło trzech papieży Św. Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek. Również królowie Polski odwiedzali Jasną Górę (Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski).

Jasna Góra to miejsce licznych cudów. Polski kronikarz ks. Jan Długosz , który niejednokrotnie przebywał na Jasnej Górze tak napisał: ”Z całej Polski i krajów sąsiednich: ze Śląska, Moraw, Prus i Węgier, na uroczystość Maryi Świętej zbiegł się lud pobożny dla zdumiewających cudów, jakie za przyczyną naszej Pani i Orędowniczki tu się dokonywały”.

Tak powstała „Jasnogórska księga cudów i łask”, w której zapisano te nadzwyczajne wydarzenia. Świadectwem otrzymanych łask, są liczne wota pozostawione przez pielgrzymów.

Rok 1717 na zawsze pozostanie w pamięci nas Polaków. Papież Klemens XI poświęcił korony i przesłał je na Jasną Górę. Było to wydarzenie historyczne. Do tej pory – poza Rzymem- żaden obraz nie otrzymał papieskich koron. Uroczysta koronacja odbyła się 8 grudnia 1717 roku. Dokonał jej Ksiądz Biskup Krzysztof Jan Szembek w obecności licznie zgromadzonych pielgrzymów. Niezwykle wymownym znakiem jest to, że św. Jan Paweł II 1 kwietnia 2005 roku (czyli dzień przed śmiercią) poświęcił korony jasnogórskie. Piękna jest historia Jasnej Góry.

 

Św. Jan Paweł II tak napisał o tym wyjątkowym miejscu:

„Iluż w ciągu tych sześciu wieków przeszło przez jasnogórskie sanktuarium pielgrzymów. Iluż tutaj się nawróciło, przechodząc od złego do dobrego użycia swojej wolności? Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych synów Bożych? Jak wiele o tym mogłaby powiedzieć kaplica jasnogórskiego Obrazu? Jak wiele mogłyby powiedzieć konfesjonały całej bazyliki? Ile mogłaby powiedzieć Droga Krzyżowa na wałach? Olbrzymi rozdział historii ludzkich dusz! (…). Chrystusa pragniemy zaprosić w dalszy ciąg dziejów naszej Ojczyzny, tak jak został zaproszony wraz ze swą Matką do Kany Galilejskiej. Mówimy do Chrystusa przez Maryję: Bądź z nami w każdy czas! I to zaproszenie składamy tu, na Jasnej Górze”.

Wielu z nas, pielgrzymów mogłoby dać świadectwo tego co dokonało się w naszym życiu i życiu naszych bliskich, dzięki wstawiennictwu Pani Jasnogórskiej. Wiele cudów, o których mówi św. Jan Paweł II dokonało się w drodze do Matki. Wiele cudów dokonało się przed obliczem Czarnej Madonny. Idziemy do ukochanej Matki.

 

Niech tegoroczne nasze pielgrzymowanie będzie znów pięknym czasem rekolekcji w drodze. Czasem uczenia się od Maryi pokornej służby i miłości.

 

 

  • GRUPA

LĘBORSKA

  1. - przewodnik, Ks. Tomasz Bielicki, pl. Kopernika 6, 84-300 Lębork, tel. kom.: 515934495.
    Wychodzi 28 lipca 2017 r. z parafii NMP Królowej Polski w Lęborku o godz. 900. W Kościerzynie łączy się z grupą Kościerską.

GRUPA BYTOWSKA

- przewodnik Ks. Krzysztof Piątkiewicz, ul. Jana Pawła II 22, 77-100 Bytów, tel. kom. 602 296 169. Wychodzi 29 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii św. Katarzyny w Bytowie. W Chojnicach łączy się z grupą Chojnicką.

GRUPA KARTUSKA

- przewodnik Ks. Łukasz Delewski, Os. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy, kom. 667886741. Wychodzi 29 lipca 2017 r. z parafii Wniebowzięcia NMP w Kartuzach, o godz. 700. W Kościerzynie łączy się z grupą Kaszubską.

GRUPA KASZUBSKA

- przewodnik Ks. Łukasz Delewski, ul. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy, kom. 667886741. Wychodzi 30 lipca 2013 r. o godz. 630 z parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie.

GRUPA TCZEWSKA

- przewodnik, Ks. Piotr Lipkowski, ul. Mestwina 4, 83-130 Pelplin, tel. kom.: 505096404. Wychodzi 30 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie.

GRUPA CHOJNICKA

- przewodnik Ks. Krzysztof Piątkiewicz, ul. Jana Pawła II 22, 77-100 Bytów, tel. kom. 602 296 169. Wychodzi 31 lipca 2017 r. o godz. 700 z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach.

GRUPA KOCIEWSKA

- przewodnik Ks. Andrzej Nalborski, 83-200 Starogard Gd. ul. Pomorska 4A, tel. kom. 608157499: Wychodzi 31 lipca 2017 r. o godz. 630 z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.

GRUPA ŚWIECKA

- przewodnik Ks. Marek Bogusz, ul. Sądowa 21, 86-100 Świecie, tel. kom.: 728461015. Wychodzi 2 sierpnia 2017 r. o godz. 900 z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu n/Wisłą.

KIEROWNIK PIELGRZYMKI: Ks. Tomasz Mońko, Al. MB Fatimskiej 21,

89-600 Chojnice, Tel. 509117868
Na Jasną Górę Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej wejdzie 13 sierpnia 2017 r. o godz. 715. Msza św. na Wałach Jasnogórskich o godz. 1130.

Pielgrzymkę wita Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel.

 fot.: www.naszraciborz.pl

 

W bieżącym numerze

Każdy z nas jest inny. Dzieli nas naprawdę sporo rzeczy. Także jedzenie. I to w wielu wymiarach.
„Nazywam się Asia. Biegam w zupełnej ciemności. Startuję z przewodnikiem, który jest moimi oczami” – tak mówi o sobie niewidoma biegaczka, Joanna Mazur, mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów. Na tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Londynie razem z Michałem Stawickim odniosła fenomenalny sukces, zdobywając aż trzy medale. O swojej wielkiej pasji, ciężkiej pracy i przełamywaniu barier opowiada Mai Przeperskiej.
Sezon dyniowy trwa, dlatego dyniowate warzywa należy wykorzystać w naszej kuchni jak najlepiej. Dynia to uniwersalne warzywo o wszechstronnym kulinarnym zastosowaniu, możemy ją przygotować w postaci purée, pysznej zupy, sałatki, farszu czy jako dodatek do spaghetti, sałatek, a nawet ciast i deserów.
Zanim dokonano jego koronacji, zawiązano tak zwaną konfederację warszawską, gwarantującą obywatelom „różniącym się w wierze” równe traktowanie, także w dostępie do urzędów.
Droga Redakcjo!

Żyję w związku cywilnym, ponieważ moja żona wcześniej zawarła ślub kościelny i rozwiodła się po 6 miesiącach jego trwania. Jej poprzedni mąż okazał się psychopatą. Z tego związku nie posiada żadnego potomstwa. Obecnie tworzymy udaną rodzinę, wychowując po katolicku naszą córeczkę. Oboje pochodzimy z rodzin katolickich i w tym duchu zostaliśmy wychowani. Z miasta przeprowadziliśmy się na wieś. W czasie kolędy przedstawiliśmy ks. proboszczowi naszą sytuację. Po tym fakcie, kiedy chcieliśmy przystąpić do Komunii św., proboszcz zabronił nam tego, choć moja żona jest przekonana, że jej poprzednie małżeństwo w ogóle nie zaistniało.

„Dzień dobry, nazywam się…, miło mi poinformować, że został/-a Pan/-i wylosowany/-a…”. Pewnie wielu z nas odbiera podobnie brzmiące telefony, podczas których miły głos po drugiej stronie próbuje nas przekonać o niebywałym szczęściu, jakie nas spotkało w związku z możliwością uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu – badań medycznych albo prezentacji sprzętu domowego, garnków, patelni, materaców czy cudownej pościeli.

Dowiadujemy się, że na każdego, kto przyjdzie na spotkanie, czeka prezent, a ponadto można jeszcze wylosować cenne nagrody. Kto by nie skorzystał z takiej okazji? (…)

 

Temat numeru

Patryczek... cud życia


Urodził się w domu – nagle i niespodziewanie, w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Poród przyjęła mama dziecka, która intuicyjnie reanimowała synka do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Dziś Patryk ma dwadzieścia miesięcy i ogromną wolę życia. Z Magdą Kochańską rozmawia Iwona Demska.

więcej

Wśród nas

Pastuszkowie z Fatimy – trochę polscy święci


Jest wieczór, 12 maja 2000 roku, przeddzień uroczystej liturgii, podczas której Kościół ma wynieść na ołtarze pastuszków Franciszka i Hiacyntę Marto. Jan Paweł II po raz ostatni przybywa do Fatimy. Swe pierwsze kroki kieruje ku miejscu objawień Maryi. Klęka przed cudowną figurą i zaczyna się modlić. Niemal milion ludzi zebranych w Cova da Iria zatapia się w ciszy tak wielkiej, że jest ją w stanie rozciąć bzyczenie przelatującej muchy.
Więcej…

Felieton Bp. Wiesława Śmigla

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

W tym roku minęło 140 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Ich treścią było przede wszystkim wezwanie do modlitwy, ale miały również znaczenie patriotyczne. Matka Boża przemawiała po polsku, a był to czas zaborów i walki z naszym językiem. Podtrzymało to ducha narodowego i pomogło zachować polskość.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Z POEZJĄ PRZEZ WAKACJE

W tym roku odwiedziłem z poezją między innymi Gniew, Jastrzębią Górę i Bydgoszcz.