Pismo katolickie Pelplin 4 i 11 stycznia 2015 R. XXVI Nr 1 (655)

Historia Sanktuarium w Piasecznie sięga XIII wieku. Słynące z wielu łask miejsce od wieków przyciąga rzesze pątników, którzy przychodzą oddać cześć i prosić o orędownictwo Najświętszą Maryję Pannę. Tłumy wiernych również w tym roku przybyły do Piaseczna by modlić się o Boże wsparcie.

Odpust w Piasecznie
Wczoraj miały miejsce główne uroczystości odpustowe, którym przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. W homilii wygłoszonej do 20 tysięcy wiernych zgromadzonych przy Studzience w piaseckim sanktuarium podkreślił wagę roku 2017 jako szczególnie poświęconego Matce Bożej. Wspomniał 100. rocznicę objawień w Fatimie, 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz Koronację Obrazu Matki Bożej Wielewskiej. 

Homilia
W swoich słowach główny celebrans skupił się na wyszczególnieniu kwestii dialogu Boga z człowiekiem. Mówił: "Relacje pomiędzy Bogiem i człowiekiem mają zawsze charakter dialogu. Bóg nieustannie mówi, a człowiek odpowiada. Między Bogiem i człowiekiem toczy się nieprzerwanie rozmowa."

Jednocześnie zwrócił uwagę na ogromną rolę rodziny w życiu każdego z nas. To właśnie instytucja zdrowych rodzinnych relacji powinna nas uczyć dialogu, komunikacji.

W homilii przywoływał słowa papieża Franciszka, które wygłosił przeszło rok temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie o tym, że Maryja musi o odgrywać ogromną rolę w życiu człowieka wierzącego.

Nie obyło się bez podziękowania za dotychczasowe wsparcie oraz apelu o dalszą pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach, które nawiedziły diecezję pelplińską w sierpniu bieżącego roku. Biskup powiedział, że szczególnie w tych dniach potrzebna jest zwyczajna ludzka solidarność.

Na zakończenie złożył wszystkim obecnym życzenia, by obecność Maryi w naszym codziennym życiu pomogła realizować ideę Bożej rodziny w domach każdego z nas.

50. rocznica Koronacji
W przyszłym roku będzie mieć miejsce 50. rocznica koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej, której dokonał kardynał Karol Wojtyła w 1968 roku. W tamtych dniach do Piaseczna przybyło przeszło 70 tysięcy pielgrzymów z całego kraju.

tekst: Konrad Mania
fot.: Krzysztof Mania

W bieżącym numerze

Każdy z nas jest inny. Dzieli nas naprawdę sporo rzeczy. Także jedzenie. I to w wielu wymiarach.
„Nazywam się Asia. Biegam w zupełnej ciemności. Startuję z przewodnikiem, który jest moimi oczami” – tak mówi o sobie niewidoma biegaczka, Joanna Mazur, mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów. Na tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Londynie razem z Michałem Stawickim odniosła fenomenalny sukces, zdobywając aż trzy medale. O swojej wielkiej pasji, ciężkiej pracy i przełamywaniu barier opowiada Mai Przeperskiej.
Sezon dyniowy trwa, dlatego dyniowate warzywa należy wykorzystać w naszej kuchni jak najlepiej. Dynia to uniwersalne warzywo o wszechstronnym kulinarnym zastosowaniu, możemy ją przygotować w postaci purée, pysznej zupy, sałatki, farszu czy jako dodatek do spaghetti, sałatek, a nawet ciast i deserów.
Zanim dokonano jego koronacji, zawiązano tak zwaną konfederację warszawską, gwarantującą obywatelom „różniącym się w wierze” równe traktowanie, także w dostępie do urzędów.
Droga Redakcjo!

Żyję w związku cywilnym, ponieważ moja żona wcześniej zawarła ślub kościelny i rozwiodła się po 6 miesiącach jego trwania. Jej poprzedni mąż okazał się psychopatą. Z tego związku nie posiada żadnego potomstwa. Obecnie tworzymy udaną rodzinę, wychowując po katolicku naszą córeczkę. Oboje pochodzimy z rodzin katolickich i w tym duchu zostaliśmy wychowani. Z miasta przeprowadziliśmy się na wieś. W czasie kolędy przedstawiliśmy ks. proboszczowi naszą sytuację. Po tym fakcie, kiedy chcieliśmy przystąpić do Komunii św., proboszcz zabronił nam tego, choć moja żona jest przekonana, że jej poprzednie małżeństwo w ogóle nie zaistniało.

„Dzień dobry, nazywam się…, miło mi poinformować, że został/-a Pan/-i wylosowany/-a…”. Pewnie wielu z nas odbiera podobnie brzmiące telefony, podczas których miły głos po drugiej stronie próbuje nas przekonać o niebywałym szczęściu, jakie nas spotkało w związku z możliwością uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu – badań medycznych albo prezentacji sprzętu domowego, garnków, patelni, materaców czy cudownej pościeli.

Dowiadujemy się, że na każdego, kto przyjdzie na spotkanie, czeka prezent, a ponadto można jeszcze wylosować cenne nagrody. Kto by nie skorzystał z takiej okazji? (…)

 

Temat numeru

Patryczek... cud życia


Urodził się w domu – nagle i niespodziewanie, w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Poród przyjęła mama dziecka, która intuicyjnie reanimowała synka do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Dziś Patryk ma dwadzieścia miesięcy i ogromną wolę życia. Z Magdą Kochańską rozmawia Iwona Demska.

więcej

Wśród nas

Pastuszkowie z Fatimy – trochę polscy święci


Jest wieczór, 12 maja 2000 roku, przeddzień uroczystej liturgii, podczas której Kościół ma wynieść na ołtarze pastuszków Franciszka i Hiacyntę Marto. Jan Paweł II po raz ostatni przybywa do Fatimy. Swe pierwsze kroki kieruje ku miejscu objawień Maryi. Klęka przed cudowną figurą i zaczyna się modlić. Niemal milion ludzi zebranych w Cova da Iria zatapia się w ciszy tak wielkiej, że jest ją w stanie rozciąć bzyczenie przelatującej muchy.
Więcej…

Felieton Bp. Wiesława Śmigla

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

W tym roku minęło 140 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Ich treścią było przede wszystkim wezwanie do modlitwy, ale miały również znaczenie patriotyczne. Matka Boża przemawiała po polsku, a był to czas zaborów i walki z naszym językiem. Podtrzymało to ducha narodowego i pomogło zachować polskość.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Z POEZJĄ PRZEZ WAKACJE

W tym roku odwiedziłem z poezją między innymi Gniew, Jastrzębią Górę i Bydgoszcz.