Pismo katolickie Pelplin 4 i 11 stycznia 2015 R. XXVI Nr 1 (655)

Blisko 40 dyrektorów diecezjalnych Caritas z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska, uczestniczy w rozpoczętym 12 września w Sandomierzu dwudniowym ogólnopolskim spotkaniu. Przewodniczy mu bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkaniu dyrektorów diecezjalnych towarzyszą obchody 25-lecie powstania i działalności Caritas Diecezji Sandomierskiej na rzecz ubogich i najbardziej potrzebujących.

Zdaniem bp. Wiesława Szlachetki, takie spotkania są bardzo ważne, a omawiane inicjatywy podejmowane w zakresie formowania dzieł pomocy owocują przeniesieniem na poszczególne diecezje.

– Caritas Polska obecnie prowadzi ponad 5 tys. przeróżnych dzieł, z których korzysta ok. 3 mln osób potrzebujących. Jest to instytucja charytatywna o charakterze miłosierdzia, która realizuje ewangeliczne przesłanie „Bądźcie i wy miłosierni, jak miłosierny jest Ojciec wasz w niebie” – poinformował bp Szlachetka.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP podkreślał, że jednym z ważniejszych obecnie działań Caritas Polska jest pomoc mieszkańcom dotkniętej wojną Syrii, a w sposób szczególny miasta Aleppo.

– Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi realizowany program „Rodzina rodzinie”, który chcemy rozszerzyć na Szkolne Koła Caritas i zachęcić naszych uczniów do objęcia formą adopcji na odległość rówieśników z Syrii. Dużym współczesnym wyzwaniem jest pomoc osobom uwikłanym w różnorodne uzależnienia oraz troska o rozwój wolontariatu – dodał bp Sztachetka.

Na spotkaniu omawiane były tematy dotyczące problemów socjalnych w Polsce, wielorakich sposobów udzielania pomocy oraz zadań, jakie stoją przed Caritas Polska.

Ks. Marcin Iżycki wskazał, że podczas spotkania dyrektorzy zwracać będą uwagę na trzy podstawowe obszary działania, które chcieliby realizować w najbliższym czasie.

– Pierwszym jest aktywizacja wolontariatu w Szkolnych Kołach Caritas oraz w Parafialnych Oddziałach Caritas. Kolejnym obszarem działania, na który chcemy zwrócić uwagę jest pomoc osobom strasznym. Nie chcemy wyręczać tutaj opieki rodzinnej, niemniej jednak zauważamy dużą potrzebę zwrócenia uwagi na wsparcie i zintensyfikowanie opieki nad tymi osobami. Trzecim obszarem, który chcielibyśmy bardziej zaktywizować to pomoc więźniom – wymieniał dyrektor Caritas Polska.

Ks. Iżycki podkreślił, że Caritas jest instytucją, która ma swoją markę i stąd także konieczność pokazania naszych działań na szeroką skalę.

– Caritas niesie pomoc od troski o „Okna Życia”, poprzez pomoc dzieciom szkolnym, wspieranie ubogich rodzin, osób starszych czy bezdomnych. Nie możemy być kojarzeni tylko z pewnymi akcjami, ale chcemy pokazać cały obszar działania i udzielanej pomocy. Przed wojną mówiono o Caritas, że jest to orkiestra codziennej pomocy. Myślę, że i dziś działania Caritas to wielkie codzienne dobro, które niesiemy – zauważył ks. Iżycki.

Uzupełnieniem duchowym pierwszego dnia obrad była Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej, podczas której dziękowano Bogu za 25 lat działalności sandomierskiej Caritas.

Przewodniczył jej bp Wiesław Szlachetka z udziałem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, licznych kapłanów z terenu diecezji oraz księży dyrektorów diecezjalnych Caritas.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli również podopieczni placówek prowadzonych przez Caritas, pracownicy, wolontariusze oraz liczne osoby wspierające działania charytatywne.

Na początku Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych poinformował, że na przestrzeni minionych 25 lat Caritas Diecezji Sandomierskiej dokonała wielkich rzeczy w dziedzinie oświaty, opieki społecznej i zdrowotnej.

– Nie ugięła się przed ogromnym wyzwaniem, jakim były powodzie. Można powiedzieć, że Caritas diecezjalna stała się w naszym regionie synonimem dobra. Geografia ludzkich potrzeb szybko się jednak zmienia. Dlatego musi zmieniać się także geografia oraz metodyka miłosierdzia. Trzeba odczytywać znaki czasu i podobnie jak Chrystus wychodzić z inicjatywą – podkreślał hierarcha.

Zdaniem ordynariusza, placówki, programy i projekty są pożyteczne ale nie wyczerpują listy obszarów ludzkiej biedy.

– Musimy bronić się przed instytucjonalnym skostnieniem. Caritas nie może działać na zasadzie bankomatu ale ma naśladować serce Chrystusa, które bije mocniej na widok każdego potrzebującego, które wszystkich do końca umiłowało. Dobre imię zobowiązuje, i oby zawsze, podobnie jak najświętsze imię Maryi które dzisiaj czcimy w liturgii, niosło ludziom radość i nadzieję – podkreślał bp Nitkiewicz.

Podczas homilii bp Wiesław Szlachetka, mówiąc o miłosierdziu jako najpiękniejszym imieniu Boga, przypomniał, że jako uczniowie Chrystusa mamy być na co dzień świadkami miłosiernego oblicza Jezusa pochylając się nad najbardziej potrzebującymi.

Dla ks. Bogusława Pituchy, dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej, jubileusz kierowanej przez niego instytucji charytatywnej, skłania do wdzięczności Bogu za dobro, które stało się udziałem ludzi potrzebujących, ubogich, znajdujących się w trudnej sytuacji poprzez codzienną pomoc świadczoną w ramach Caritas.

– Dziękujemy tym, którzy wspierają nasze działania oraz tym, którzy bezpośrednio są zaangażowani w dzieła charytatywne. Obchodzony jubileusz jeszcze bardziej motywuje nas do tego, aby dołożyć wysiłków na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym. Jednym z głównych naszych zadań na najbliższy czas to aktywizacja wolontariuszy w ramach Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Oddziałów Caritas – podkreślił ks. Bogusław Pitucha.

Katolicka Agencja Informacyjna

W bieżącym numerze

Każdy z nas jest inny. Dzieli nas naprawdę sporo rzeczy. Także jedzenie. I to w wielu wymiarach.
„Nazywam się Asia. Biegam w zupełnej ciemności. Startuję z przewodnikiem, który jest moimi oczami” – tak mówi o sobie niewidoma biegaczka, Joanna Mazur, mistrzyni świata w biegu na 1500 metrów. Na tegorocznych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Londynie razem z Michałem Stawickim odniosła fenomenalny sukces, zdobywając aż trzy medale. O swojej wielkiej pasji, ciężkiej pracy i przełamywaniu barier opowiada Mai Przeperskiej.
Sezon dyniowy trwa, dlatego dyniowate warzywa należy wykorzystać w naszej kuchni jak najlepiej. Dynia to uniwersalne warzywo o wszechstronnym kulinarnym zastosowaniu, możemy ją przygotować w postaci purée, pysznej zupy, sałatki, farszu czy jako dodatek do spaghetti, sałatek, a nawet ciast i deserów.
Zanim dokonano jego koronacji, zawiązano tak zwaną konfederację warszawską, gwarantującą obywatelom „różniącym się w wierze” równe traktowanie, także w dostępie do urzędów.
Droga Redakcjo!

Żyję w związku cywilnym, ponieważ moja żona wcześniej zawarła ślub kościelny i rozwiodła się po 6 miesiącach jego trwania. Jej poprzedni mąż okazał się psychopatą. Z tego związku nie posiada żadnego potomstwa. Obecnie tworzymy udaną rodzinę, wychowując po katolicku naszą córeczkę. Oboje pochodzimy z rodzin katolickich i w tym duchu zostaliśmy wychowani. Z miasta przeprowadziliśmy się na wieś. W czasie kolędy przedstawiliśmy ks. proboszczowi naszą sytuację. Po tym fakcie, kiedy chcieliśmy przystąpić do Komunii św., proboszcz zabronił nam tego, choć moja żona jest przekonana, że jej poprzednie małżeństwo w ogóle nie zaistniało.

„Dzień dobry, nazywam się…, miło mi poinformować, że został/-a Pan/-i wylosowany/-a…”. Pewnie wielu z nas odbiera podobnie brzmiące telefony, podczas których miły głos po drugiej stronie próbuje nas przekonać o niebywałym szczęściu, jakie nas spotkało w związku z możliwością uczestniczenia w wyjątkowym spotkaniu – badań medycznych albo prezentacji sprzętu domowego, garnków, patelni, materaców czy cudownej pościeli.

Dowiadujemy się, że na każdego, kto przyjdzie na spotkanie, czeka prezent, a ponadto można jeszcze wylosować cenne nagrody. Kto by nie skorzystał z takiej okazji? (…)

 

Temat numeru

Patryczek... cud życia


Urodził się w domu – nagle i niespodziewanie, w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży. Poród przyjęła mama dziecka, która intuicyjnie reanimowała synka do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Dziś Patryk ma dwadzieścia miesięcy i ogromną wolę życia. Z Magdą Kochańską rozmawia Iwona Demska.

więcej

Wśród nas

Pastuszkowie z Fatimy – trochę polscy święci


Jest wieczór, 12 maja 2000 roku, przeddzień uroczystej liturgii, podczas której Kościół ma wynieść na ołtarze pastuszków Franciszka i Hiacyntę Marto. Jan Paweł II po raz ostatni przybywa do Fatimy. Swe pierwsze kroki kieruje ku miejscu objawień Maryi. Klęka przed cudowną figurą i zaczyna się modlić. Niemal milion ludzi zebranych w Cova da Iria zatapia się w ciszy tak wielkiej, że jest ją w stanie rozciąć bzyczenie przelatującej muchy.
Więcej…

Felieton Bp. Wiesława Śmigla

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie

W tym roku minęło 140 lat od objawień w Gietrzwałdzie. Ich treścią było przede wszystkim wezwanie do modlitwy, ale miały również znaczenie patriotyczne. Matka Boża przemawiała po polsku, a był to czas zaborów i walki z naszym językiem. Podtrzymało to ducha narodowego i pomogło zachować polskość.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Z POEZJĄ PRZEZ WAKACJE

W tym roku odwiedziłem z poezją między innymi Gniew, Jastrzębią Górę i Bydgoszcz.